Już 25.03 zostanie wydane w formie uchwały najnowsze stanowisko Sądu Najwyższego w sprawie frankowiczów. Co to jednak oznacza dla kredytobiorców?

Na pewno wskutek uchwały ujednoliceniu ulegnie orzecznictwo w sprawach frankowych, co pozwoli na wyeliminowanie rozbieżności orzeczniczych. Wpłynie to przede wszystkim na sprawy jeszcze nie rozstrzygnięte, ale nie można wykluczyć, że uchwała spowoduje również powtórne rozpatrzenie już zapadłych wyroków. W zależności od stanowiska Sądu Najwyższego skarga o wznowienie postępowania będzie mogła wpłynąć ze strony kredytobiorców lub banków, jeśli uchwała będzie w jakikolwiek sposób dla nich korzystna.

Nie ulega wątpliwości, że wyrok z 25.03 będzie miał znaczący wpływ na dalsze orzecznictwo w sprawach frankowych, jednak warto zadać sobie pytanie, czy warto czekać ze złożeniem pozwu. Jesteśmy zdania, że niezależnie od treści uchwały, która dopiero się ukaże, warto działać już teraz, żeby odzyskać swoje pieniądze. Skuteczność frankowiczów w sądach jest bardzo wysoka już teraz, a tendencja do orzekania na korzyść kredytobiorców jest cały czas wzrostowa. Nie ma zatem powodu, żeby bezczynnie czekać na uchwałę Sądu Najwyższego, tylko wziąć sprawy w swoje ręce.

Więcej na ten temat:

Uchwała SN (25.03.2021) w sprawie kredytów we frankach – co to oznacza dla frankowiczów?